Cristiano Ronaldo biologicznie ma 20 lat? Fizjolog wyjaśnia.. -

Cristiano Ronaldo biologicznie ma 20 lat? Fizjolog wyjaśnia..

W lipcu tego roku media podały informację, że wiek biologiczny Cristiano Ronaldo wynosi 20 lat. Z tymi doniesieniami nie zgadza się fizjolog sportu, dr Krzysztof Mizera.

„Po badaniach lekarskich stan fizyczny Portugalczyka został porównany do stanu 20-letniego mężczyzny w optymalnej formie. Okazuje się, że CR7 ma zaledwie 7% tkanki tłuszczowej, gdzie średnia u przeciętnego piłkarza wynosi 10-11 procent. Natomiast masa mięśniowa nowego gwiazdora Juventusu Turyn wynosi 50%, czyli cztery punkty procentowe powyżej średniej” – pisaliśmy w lipcu tego roku powołując się na brytyjskie media.

Doniesienia o biologicznym wieku Ronaldo dementuje jednak dr Krzysztof Mizera, który uważa, że dziennikarza powielają błędną informację. Jego zdaniem w przypadku 33-letniego Portugalczyka chodzi o wiek metaboliczny.

„Te pojęcia są masowo mylone i jest to błąd. Wiek metaboliczny można zmierzyć za pomocą bioimpedancji elektrycznej. Wiadomo, że nasze ciało składa się m.in. z wody. To urządzenie emituje prąd, który jest przez nią przewodzony, za to tłuszcz go izoluje. Na tej zasadzie komputer wylicza, ile mamy wody, mięśni, tłuszczu, kości, itd. Wiek metaboliczny pokazuje, na ile lat „czuje się” nasz organizm” – powiedział fizjolog sportu.

Mizera dodaje wiek metaboliczny jest zależny od składu ciała. „Najważniejsza nie jest liczba lat, a właśnie skład ciała. Dążymy do tego, żeby poziom tkanki mięśniowej był wysoki, a tkanki tłuszczowej niski, ale nie skrajnie niski” – powiedział.

Fizjolog sportu wyjaśnił jednocześnie, czym jest wiek biologiczny. Mizera podkreśla, że da się go określić, jednak w tym celu stosuje się inne, znacznie bardziej zaawansowane techniki. „Określa się go na podstawie budowy kośćca. Natomiast w klubach sportowych zazwyczaj wylicza się wiek metaboliczny” – przyznaje.